< VVCC Race Results - Opens 2011
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Results 2009
 
VVCC Open Results for 2009
   
24th Oct 2009 Bill Long 70km Camperdown to Warrnambool
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Paul Kent 13 min
2nd Grant Rogers 15 min
3rd Bill Mackay 13 min
4th Clem Fries 15 min
5th David Wohlers 13 min
6th George Goodrope 15 min
7th Barry Webster 15 min
8th David Phillips 15 min
9th Neil Maurer 13 min
10th Robin Smith 15 min
11th Allan Barnett 13 min
12th Leigh-Anne Dynon 13 min
13th Damian Breed 20 min
14th Fran Madina 13 min
15th Rod Nisbet 13 min
FT Garry Parsons Scratch
 
Winners Time 1:52:10, an average speed of 38 kph
Fastest Time 1:45:12, an average speed of 40.52 kph
 
4th Oct 2009 Stan Howard Memorial 57km Handicap - Geelong
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st James Stuart Geelong 14 min
2nd Robert Logan Warnambool 17 min
3rd John Clift Geelong 14 min
4th Grant Rogers Geelong 14 min
5th George Goodrope Eastern 14 min
6th Brian Long Geelong 17 min
7th Barry Webster Warnambool 14 min
8th Tony Rathgeber Grampians 17 min
9th Ian Sumner Geelong 17 min
10th Tony Lloyd Grampians 14 min
FT Richie Belleville Warnambool Scratch
 
Winners Time 1:37:17, an average speed of 35.81 kph
Fastest Time 1:25:51, an average speed of 40.69 kph
 
13th Sept 2009 Jack Brennan 60km Handicap
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Simon Walsh Warnambool 2-min
2nd Jeff McLean Warnambool 4-min
3rd George Vallins Colac Scratch
4th Wayne Holman Warnambool 2-min
5th Stephen Pickles Warnambool 2-min
6th Brian McNamara Warnambool Scratch
7th Tony McGann Colac 2-min
8th Rick Buckwell Geelong 8-min
9th Ralph Iselt Colac 4-min
10th David Tozer Warnambool Scratch
FT George Vallins Colac Scratch
 
Winners Time 1:34:24, an average speed of 39.47 kph
Fastest Time 1:32:08, an average speed of 40.30 kph
 
30th Aug 2009 Grampians Vets 60km Open
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st George Vallins Colac Scratch
2nd John Macague Central Scratch
3rd Mark Winnen Warnambool 4-min
4th Jeff McLean Warnambool 6-min
5th Richie Belliville Warnambool Scratch
6th Martin Taube Colac Scratch
7th Andrew Weightman Geelong Scratch
8th Roy Clark Eastern Scratch
9th Adam Smith Eureka 6-min
10th Wayne Hatley Warnambool 6-min
FT George Vallins Colac Scratch
 
Winners Time 1:21:03, an average speed of 42.9 kph
Fastest Time 1:21:03, an average speed of 42.9 kph
 
11th July 2009 Rob Graham Memorial 25km Time Trial
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st John Shaw Eastern 14:00 min
2nd Bill McConnell Geelong 7:30 min
3rd Juanita Cadd Eastern 14:00 min
4th Craig Dare Eastern 11:30 min
5th Rowan Birch Hume 4:00 min
6th Gerald Donnelly Eastern 2:20 min
7th Michael Waterfield Northern 13:00 min
8th Rob Harris Eastern 5:50 min
9th Andy Burmas Eastern 4:10 min
10th Rob Amos Eastern 5:20 min
FT Phil Smith Eastern Scratch
 
Fastest Time 0:34:46 - an average speed 42.9 kph
 
5th July 2009 Hume Vets George Goodwin Memorial 57km Hcp
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Leigh Egan Hume Scratch
2nd Ian Boyd Hume Scratch
3rd David Mann Hume 5 min
4th Guy Green Eastern Scratch
5th Rowan Birch Hume 3:30 min
6th Geoff Cobbledick Hume 3:30 min
7th Roy Clark Eastern Scratch
8th Andrew Weightman Geelong Scratch
9th Simon Bone Eastern Scratch
10th Nathan Glynn Hume 3:30 min
FT Leigh Egan Hume Scratch
 
Winners Time 1:17:36, an average speed of 44.2 kph
Fastest Time 1:17:36, an average speed of 44.2 kph
 
30th May 2009 Oppy 70km Handicap - Rochester
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Mick Anderson Central 7:30 min
2nd Shane Standfield Central 7:30 min
3rd Paul Dynon Central 7:30 min
4th Gary James Central 9 min
5th Steven Flower Gippsland 15 min
6th Noel Knight Central 7:30 min
7th David Wholers Hume 12 min
8th Kevin Jackson Eastern 9 min
9th Roger King Central 9 min
10th Peter Ladd Central 7:30 min
FT John Macague Central Scratch
 
Winners Time 1:39:30
Fastest Time 1:35:43
 
24th May 2009 Colac May Open 65km
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Shane Howard Colac 14 min
2nd Gerard Hickey Colac 14 min
3rd Terry Roninson Colac 18 min
4th Paul Bird Colac 14 min
5th Grant Rogers Geelong 16 min
6th Jeremy Tatchell Colac 16 min
7th Ross West Geelong 14 min
8th Rob Kinna Eureka 14 min
9th David Robinson Geelong 16 min
10th David Phillips Geelong 16 min
FT Richie Belleville Warnambool Scratch
 
Fastest time 1:36:17, an average speed of 40.5kph.
 
25th April 2009 Northern Vets Benghazi 64km Open
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Dean Stewart Northern 9 min
2nd Martin Keegan Northern 11 min
3rd Bob Braszell Eureka 11 min
4th Barry Jane Central 9 min
5th Paul Volk Central 9 min
6th Ken Heres Eureka 9 min
7th Ivan Howes Hume 11 min
8th Neville Laffy Goulburn 17 min
9th Noel Knight Central 13 min
10th Geoff Bennett Central 11 min
FT Leigh Egan Hume Scratch
 
Winners time 1:34:15, an average speed of 40.7kph
Fastest time 1:29:24, an average speed of 43.0kph
 
13th April 2009 Cec Cripps 65km Handicap
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Anne Gourley Geelong 32 min
2nd Fran Medina Central 32 min
3rd Paul Stuckenschmidt Central 22 min
4th James Field Central 24 min
5th Malcolm Hayes Eastern 22 min
6th Shauna Heard Grampians 24 min
7th Leigh-Anne Dynon Central 26 min
8th Evan Elliott NSW 24 min
9th Peter O'Brien Central 26 min
10th Evelyn Keetelaar Central 26 min
FT Tim Decker Central Scratch
 
Winners time 1:52:03, an average speed of 34.8kph.
Fastest time 1:26:06, an average speed of 45 kph. kph.
 
13th Mar 2011 Central Vets O'Brien Contracting 56km Open
  Due to the large numbers of entries this race was split into two divisions;
- Division 1 from scratch out to 12 min.
- Division 2 from 14 min out to the limit mark of 32 min.
Race Placings
Division 1
Place Competitor Club Handicap
1st Theo Kapakoulakis Central 9 min
2nd Dean Stewart Northern 9 min
3rd Marcus Coppock Geelong 9 min
4th Rick McIntosh Central 12 min
5th Frank Kean Grampians 12 min
6th Ken Dyson Hume 9 min
7th Eddy Ziedaitis Warrnambool 12 min
8th Nick Brown Warrnambool 9 min
FT Leigh Egan Hume Scratch
 
Winners time 1:21:19, an average speed of 41.3kph
Fastest time 1:15:40, an average speed of 44.4ph
 
Division 2
Place Competitor Club Handicap
1st Steve Bright Central 32 min
2nd Paul Dynon Central 14 min
3rd Rob Nicholls Grampians 14 min
4th Noel Austerbury Gippsland 16 min
5th Drew Heard Grampians 16 min
6th David Wohlers Hume 14 min
7th Neil Maurer Geelong 19 min
8th Leon Gibson Grampians 14 min
 
Winners time 1:44:22, an average speed of 32.2kph
 
   
Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook