< VVCC Race Results - Opens 2013
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Results 2013
 
VVCC Open Results for 2013
   
12th Oct 2013 Bill Long 70km Camperdown to Warrnambool
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Ian Strang Hume 16:30 min
2nd David Spence Geelong 20:00 min
3rd Colin Morris Northern 16:30 min
4th John Pearson Warrnambool 16:30 min
5th Neil Maurer Geelong 20:00 min
6th Geoff McLaren Warrnambool 16:30 min
7th Luke Pontonio Warrnambool 16:30 min
8th Bob Morley Eureka 16:30 min
9th Leigh-Anne Dynon Central 16:30 min
10th Ian Ravenscroft Northern 16:30 min
11th Laurie Paltridge Warrnambool 24:00 min
12th John Hasouros Northern 24:00 min
13th Brad Chiller Warrnambool 16:30 min
14th George Goodrop Northern 16:30 min
15th Graeme Parker Eureka 30:00 min
FT David Tozer Warrnambool Scratch
 
Winners Time 1:54:08, an average speed of 37.32 kph
Fastest Time 1:42:28, an average speed of 41.56 kph
Full MYLAPS Results
   
22nd Sept 2013 Hume Vets 52km George Goodwin Memorial
 
Race Placings
Place Name Club Handicap
1st Roy Clark Eastern Scratch
2nd Brad Scott Goulburn Scratch
3rd Nic Kennedy Colac Scratch
4th Nathan Glynn Goulburn Scratch
5th Brian McNamara Warrnambool Scratch
6th Neville Laffy Goulburn Scratch
7th Tully Lyster Hume Scratch
8th Michael Borowski Northern Scratch
9th Darrin Jones Warrnambool Scratch
10th Geoff Morley Hume 3 min
FT Roy Clark Eastern Scratch
 
Winners Time 1:11:50, an average speed of 42.6 kph
Fastest Time 1:11:50, an average speed of 42.6 kph
Full MYLAPS Results
   
8th Sept 2013 Eureka Vets 58km Open
 
Race Placings
Place Name Club Handicap
1st Ron Stranks Eastern 34:00 min
2nd Eddy Ziedaitis Geelong 9:30 min
3rd Anthony Quick Northern 13:30 min
4th Ian Flannery Northern 11:30 min
5th Ricky Calvert Eureka 9:30 min
6th Glenn Pascall Eastern 9:30 min
7th Neil Maurer Geelong 11:30 min
8th Gregory Curnow Eureka 15:30 min
9th Terry Collie Eureka 15:30 min
10th Chris Fenech Geelong 9:30 min
FT Roy Clarke Eastern Scratch
 
Winners Time 1:54:31, an average speed of 30.49 kph
Fastest Time 1:24:54, an average speed of 41.13 kph
Full MYLAPS Results
   
21st July 2013 Geelong Open 61km Scratch Races
  Full MYLAPS Results
   
1st June 2013 Central Vets 65km "Oppy Race"
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Anthony Quick Northern 24:00 min
2nd David Halliday Northern 24:00 min
3rd David Smith Northern 24:00 min
4th Brian Long Geelong 27:00 min
5th Alan Sandford Eastern 32:00 min
6th Anne Gourley Geelong 27:00 min
7th Brad Scott Goulburn Scratch
8th Kerry McCredden Central 32:00 min
9th Andrew Pascoe Central Scratch
10th Hudson Crothers Central 8:30 min
FT Brad Scott Goulburn Scratch
 
Winners Time 1:52:36, an average speed of 34.63 kph
Fastest Time 1:28:40, an average speed of 43.96 kph
Full MYLAPS Results
   
19th May 2013 Colac Vets 67km May Open
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Len Murfitt Colac 23:00 min
2nd Darren Bott Colac 19:00 min
3rd David Halliday Northern 23:00 min
4th Rebecca Luppino Colac 19:00 min
5th Ken Hamilton Central 19:00 min
6th Amanda Hosking Geelong 19:00 min
7th Terry Noonan Warrnambool 19:00 min
8th Brian Long Geelong 26:30 min
9th Tom De Vries Central 23:00 min
10th Andrew Jeffers Warrnambool 26:30 min
FT Andrew Pascoe Central Scratch
 
Winners Time 1:56:10, an average speed of 33.57 kph
Fastest Time 1:37:45, an average speed of 39.89 kph
Full MYLAPS Results
   
25th April 2013 Northern Vets Benghazi 76km Open
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Paul Ranson Goulburn 5:30 min
2nd Anthony Michel Goulburn 11:00 min
3rd David Mann Hume 5:30 min
4th David Anderson Northern 11:00 min
5th David Phillips Eastern 5:30 min
6th Mark O'Meara Goulburn 5:30 min
7th Mathew Grealy Central 5:30 min
8th Jason Sherlock Goulburn 8:00 min
9th Peter Cooper Northern 5:30 min
10th Bruce Will Eastern 11:00 min
FT Darren Roberts Northern Scratch
 
Winners Time 1:54:30, an average speed of 39.82 kph
Fastest Time 1:50:01, an average speed of 41.34 kph
Full MYLAPS Results
   
1st April 2013 Cec Cripps 65km Handicap
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Dan Ives Eastern 26:00 min
2nd Ken Hamilton Central 26:00 min
3rd Anne Gourley Geelong 26:00 min
4th Gerard O'Halloran Central 26:00 min
5th Evan Elliott Orana 32:00 min
6th Dalziel O'Brien Northern 26:00 min
7th Amanda Rhook Eureka 26:00 min
8th Megan Parnaby Grampians 32:00 min
9th Evelyn Keetelaar Central 26:00 min
10th Graeme Parker Eastern 26:00 min
FT Guy Green Eastern Scratch
 
Winners Time 1:48:40, an average speed of 32.96 kph
Fastest Time 1:24:20, an average speed of 44.82 kph
Full MYLAPS Results
   
17th March 2013 South West Credit/Robbie Hall 60km Memorial
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Peter Neal Colac 34.00 min
2nd Peter Theodore Colac 34.00 min
3rd Ken Hamilton Central 22.00 min
4th Amanda Hosking Geelong 22.00 min
5th Gerard Hickey Colac 22.00 min
6th Gary Dolan Colac 26.00 min
7th Rebecca Lupino Colac 22.00 min
8th Barry Robinson Eureka 22.00 min
9th Graeme Parker Estern 26.00 min
10th Leigh Kelly Warrnambool 2:30 min
FT Guy Green Eastern Scratch
 
Winners Time 1:56:53, an average speed of 30.8 kph
Fastest Time 1:27:53, an average speed of 40.95 kph
   
10th March 2013 Central Vets O'Brien Contracting 64km Open
 
Race Placings
Place Competitor Club Handicap
1st Peter Neal Colac 34.00 min
2nd Peter Theodore Colac 34.00 min
3rd Ken Hamilton Central 22.00 min
4th Amanda Hosking Geelong 22.00 min
5th Gerard Hickey Colac 22.00 min
6th Gary Dolan Colac 26.00 min
7th Rebecca Lupino Colac 22.00 min
8th Barry Robinson Eureka 22.00 min
9th Graeme Parker Estern 26.00 min
10th Leigh Kelly Warrnambool 2:30 min
FT Guy Green Eastern Scratch
 
Winners Time 1:27:12, an average speed of 44.0 kph
Fastest Time 1:27:12, an average speed of 44.0 kph
   
24th Feb 2013 Goulburn Valley 52km Open
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st John Tielen Goulburn 18:30 min
2nd David Halliday Northern 26:00 min
3rd Warrick Bott Colac 18:30 min
4th Grant Pollard Hume 22:00 min
5th Terry Stewart Northern 18:30 min
6th Bruce Tonkin Central 18:30 min
7th Bernard Leahy Central 22:00 min
8th Russell Edwards Hume 18:30 min
9th Allan Barnett Goulburn 22:00 min
10th Terrie Collie Eureka 22:00 min
FT Leigh Egan Hume Scratch
 
Winners Time 1:30:26, an average speed of 34.44 kph
Fastest Time 1:16:10, an average speed of 40.97 kph

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook