< VCV Race Results - Opens 2018
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VCV News VCV Events VCV Race Results VCV Aggregate VCV Membership VCV Rules VCV Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VCV
krehalon
upcoming events
 
Results 2019
 
VCV Open Results for 2019
   
1st Dec 2019 Conni Classic Series Event 3 - Geelong SC
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Susan Williams Eastern 30:00 min
2nd Pamela Vandersluys Eastern 36:00 min
3rd Jacquie Earl Northern 24:00 min
4th Jakkii Dawson Eureka 18:00 min
5th Danielle Bond Geelong 36:00 min
6th Allison Watt Northern 30:00 min
7th Corinne Rice Geelong 18:00 min
8th Wendy Bennett Central 18:00 min
9th Meg Parnaby Grampians 18:00 min
10th Melissa Burgoyne Geelong 12:00 min
Equal
FT
Renata Bucher
Jessica Douglas

Geelong
Geelong

Scratch
 
Winners Time 1:52:23, an average speed of 25.54 kph
Fastest time 1:30:36, an average speed of 34.17 kph
  See full Mylaps results
  Aggregate points can be viewed here.
   
27th Oct 2019 Geelong Layard Park 64.5km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Adrian McCartney Geelong 26:00 min
2nd Graeme Wilson Geelong 26:00 min
3rd Tina Stenos Geelong 26:00 min
4th Darren Richards Geelong 26:00 min
5th Frances Medina Northern 32:00 min
6th Diane Jane Central 32:00 min
7th Jo Hand Geelong 26:00 min
8th Vince Sinni Northern 26:00 min
9th Tim Bennett Geelong Scratch
10th David Newett Geelong Scratch
F Male Tim Bennett Geelong Scratch
F Female Jessica Douglas Geelong 7:00 min
 
Winners Time 2:56:48, an average speed of 33.08 kph
Fastest Female 1:38:26, an average speed of 39.25 kph
Fastest Male 1:31:14, an average speed of 42.35 kph
  See full Mylaps results
   
22nd Sept 2019 Conni Classic Series Event 2 - Central Vets
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Andrea Wilson Central 34:00 min
2nd Alison Watt Northern 34:00 min
3rd Jo Read Northern 34:00 min
4th Michelle Francis Central 42:00 min
5th Karyn Mackenzie Central 30:00 min
6th Cecilia Digenis Geelong 30:00 min
7th Di Jane Central 22:00 min
8th Danielle Goonan Geelong 30:00 min
9th Jo Hand Geelong 22:00 min
10th Sheridan Hall Central Scratch
FT Sheridan Hall Central Scratch
 
Winners Time - 1:51:32, an average speed of 27.5 kph
Fastest time 1:32:42, an average speed of 33.7 kph
  No Mylaps results are available.
  Aggregate points can be viewed here.
   
26th May 2019 Colac May 58.7km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Tim Bennett Geelong Scratch
2nd Stephen Lane Northern Scratch
3rd Steve Richards Geelong Scratch
4th Paul Scouller Warrnambool Scratch
5th Tony Giuliano Northern Scratch
6th Tim Canny Eureka Scratch
7th Andrew Pownceby Colac 6:00 min
8th Gavin O'Brien Colac 6:00 min
9th Nogel Pearson Geelong 10:30 min
10th Ricky Calvert Eureka 10:30 min
FT Tim Bennett Geelong Scratch
 
Winners Time 2:22:28, an average speed of 42.7 kph
Fastest Time 2:22:28, an average speed of 42.7 kph
  See full Mylaps results
   
11th May 2019 Conni Classic Series Event 1 - Eureka Cycling
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Corrine Rice Geelong 18:00 min
2nd Meg Parnaby Grampians 18:00 min
3rd Andrea Wilson Central 27:00 min
4th Jessica Douglas Geelong 00:00 min
5th Aileen O'Brien Central 18:00 min
6th Jo Hand Northern 15:00 min
7th Laura White Eureka 15:00 min
8th Heather Hamling Colac 06:00 min
FT Jessica Douglas Geelong Scratch
 
Winners Time 1:44:23, an average speed of 30.17 kph
Fastest time 1:28:35, an average speed of 35.55 kph
  See full Mylaps results
  Aggregate points can be viewed here.
   
5th May 2019 Warrnambool Brennan/Hall Mem. 60km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Brian Weppner Geelong 18:00 min
2nd Darren Williams Geelong 15:00 min
3rd Roger McMillan Eureka 18:00 min
4th Peter Wynne Geelong 15:00 min
5th Tina Stenos Geelong 20:00 min
6th Barry Warren Warrnambool 20:00 min
7th Gerard Hickey Colac 20:00 min
8th Norm Douglas Geelong 20:00 min
F male Tim Bennet Geelong Scratch
F female Jessica Douglas Geelong 6:30 min
 
Winners Time 2:40:30, an average speed of 35.8 kph
Fastest female 1:29:49, an average speed of 40.07 kph
Fastest male 1:23:15, an average speed of 43.24 kph
  See full Mylaps results
   
25th April 2019 Northern Top Tech Panels Benghazi 77km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Kym Petersen Eastern 30:00 min
2nd Tim Anderson Northern 30:00 min
3rd Roger McMillan Eureka 30:00 min
4th Donald Stewart Eureka 30:00 min
5th Greg Foster Northern 30:00 min
6th Tony Gherxi Northern 43:00 min
7th Steve Auld Central 30:00 min
8th Stephen Saunders Northern 30:00 min
9th Meg Parnaby Grampians 43:00 min
10th Alison Skene Eastern 30:00 min
11th Rod Cheyne Northern 30:00 min
12th Terry Duggan Northern 35:00 min
FT Tim Bennet Geelong Scratch
 
Winners Time 2:17:27, an average speed of 33.61 kph
Fastest Time 1:51:48, an average speed of 41.32 kph
  See full Mylaps results
   
7th April 2019 Eureka Cycling Ron Rivette 55km Open.
 
Race Result
Race 1 (back end of field)
Place Competitor Club Handicap
1st Ricky Calvert Eureka 11:00 min
2nd Kane Airey Geelong 7:30 min
3rd Dennis Neal Eureka 11:00 min
4th Stu Brien Eureka 7:30 min
5th Matthew Angus Eureka 13:00 min
6th Robert Braszell Eureka 11:00 min
7th Michael Hazeldine Geelong 11:00 min
FT Tim Canny Eureka Scratch
Winners Time 1:28:04, an average speed of 37.47 kph
Fastest Time 1:18:45, an average speed of 41.9 kph
 
Race 2 (front end of field)
Place Competitor Club Handicap
1st Les Tokolyi Geelong 8:00 min
2nd Carl Judd Geelong 8:00 min
3rd Tommy Grey Northern 10:00 min
4th Donald Stewart Eureka 8:00 min
5th Jo Hand Geelong 14:00 min
6th Rod Chaney Northern 8:00 min
7th Darren Richards Geelong 8:00 min
Winners Time 1:35:56, an average speed of 34.39 kph
  See full Mylaps results
   
23rd March 2019 Eastern Cycling Croyden Cycleworks 57.6km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st John Hasouras Northern 12:00 min
2nd Stephen Biram Eureka 12:00 min
3rd Noel Said Northern 12:00 min
4th Gavin Gamble Geelong 12:00 min
5th Danny Whelan Eureka 12:00 min
6th Paul Webster Eastern 4:00 min
7th Emilio Romano Northern 4:00 min
8th Andrew Pownceby Colac 4:00 min
9th David Richards Eastern 6:30 min
10th Kevin King Eastern 4:00 min
FT Scott Riddell Northern 1:30 min
 
Winners Time 1:33:40, an average speed of 36.89 kph
Fastest Time 1:24:24, an average speed of 40.94 kph
  See full Mylaps results
   
10th March 2019 Central Vets O'Brien Contracting 64.5km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st Graeme Parker Eureka 32:00 min
2nd Terrence Robinson Geelong 39:00 min
3rd Aileen O'Brien Central 32:00 min
4th Meg Parnaby Grampians 32:00 min
5th Malcolm Cole Geelong 32:00 min
6th Diane Jane Central 32:00 min
7th Steven Bright Central 32:00 min
8th Chris Shay Geelong 27:00 min
9th Tina Stenos Geelong 27:00 min
10th Wendy Bennett Central 27:00 min
FT Jarrod Moroni Central Scratch
 
Winners Time 1:57:01, an average speed of 33.91 kph
Fastest Time 1:26:44, an average speed of 44.61 kph
  See full Mylaps results
   
16th Feb 2019 Camperdown to Warrnambool 74km Open.
 
Race Results
Place Competitor Club Handicap
1st David Spence Geelong 19:00 min
2nd Oliver King Geelong 16:00 min
3rd Gary Blick Geelong 19:00 min
4th David Lambourn Geelong 16:00 min
5th Timothy Burford Tasmania 19:00 min
6th Gavin Gamble Geelong 19:00 min
7th Marcus Coppock Geelong 16:00 min
8th Darren Brayshaw Geelong 16:00 min
9th Darren Williams Geelong 16:00 min
10th Roger McMillan Eureka 19:00 min
FT Tim Canny Eureka Scratch
 
Winners Time 1:53:19, an average speed of 38.18 kph
Fastest Time 1:38:25, an average speed of 45.11 kph
  See full Mylaps results
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Join the Vets
Upcoming Events
 
 
Latest News VCV Events VCV Race Results VCV Aggregate VCV Membership VCV Race Rules VCV Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VCV Link to Facebook