< VVCC Results - South Pacific Vets Championships 2011
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Race Results
 

South Pacific Veterans Cycling Championships 2009
Held at Maryborough, Victoria, 10th to 12th April 2009

Men's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Graham Rootes Trevor Watchman (CV) Rowan Birch (H)
40-44 Boyd Friis (E) Andrew Weightman (G) Simon Bone (E)
45-49 Roy Clark (E) Phil Cavaleri (E) Raymond Jarratt (H)
50-54 John Watters Ian McGeoch (E) Geoff Bennett (CV)
55-59 Malcolm Clasohm (SA) Jeff McLean (W) Colin Morris
60-64 Mark Smith (SA) Robert Freak (SA) Colin Hooper (G)
65-69 Geoff Marshall Fred Boland (CV) Robert Nicholls (G)
70-74 William McConnell (G) Jack Trickey (CV) Ray King (Gip)
75-79 Brian Long (G) John Randell (G) Michael Waterfield (N)
80 + Bill Mantover (G)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
 
Women's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Leigh-Anne Dynon (CV) Jodie Batchelor (E)
40-44 Deborah Chambers (E) Shauna Heard (Gr) Fran Medina (CV)
45-49 Aileen O'Brien (CV)
50-54 Stephani Frawley (Gr) Anne Gourley (G) Rosemary Britton (CV)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
 
Men's Straight Line 300m Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Graham Rootes Barry Woods (E) Christian McDonald (H)
40-44 Danny Stutterd Simon Bone (E) Boyd Friis (E)
45-49 Carey Hall (CV) Laurie Gates Ken Dyson (H)
50-54 Geoff Pollard (CV) Ian McGeoch (E) Paul Tweddell
55-59 Malcolm Clasohm (SA) Ivan Howes (H) Martin Refermat
60-64 Mark Smith (SA) James Field (CV) Colin Hooper (G)
65-69 Hugh Gray Wayne Lally Ken Bone (E)
70-74 John Clift William McConnell (G) Alan Sandford (E)
75+ Brian Long (G) John Randall (G)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
Download sprint results with times
 
Women's Straight Line 300m Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Jodie Batchelor (E) Leigh-Anne Dynon (CV)
40-44 Mandy Hoskin (G) Fran Medina (CV)
45-49 Aileen O'Brien (CV) Anne Austerberry (GV)
50-54 Sabrina Smythe (CV) Genevieve Sutherland (G) Stephanie Frawley (Gr)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
Download sprint results with times
 
Men's Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Rowan Birch (H) Christian McDonald (H) Jamie Goddard (E)
40-44 Steve Young (G) Martin Taube (C) Andrew Weightman (G)
45-49 Roy Clark (E) Allan Thrum (H) Craig Sheldon (SA)
50-54 John Watters (SA) Justin Mollison (CV) Mark Wallace (E)
55-59 Peter Ladd (CV) Malcolm Clasohm (SA) Sydney Carter (SA)
60-64 Mark Smith (SA) James Olds (SA) Colin Hooper (G)
65-69 Fred Boland (CV) Dennis Sonogan (G) Tommy Gray (G)
70-74 William McConnell (G) Leon Gibson (Gr) Paul Kelly (E)
75-79 Michael Waterfield (N) Brian Long (G) John Randall (G)
80+ Bill Mantova (G)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
Download time trial results with times
 
Women's Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
34-39 Jodie Batchelor (E) Leigh-Anne Dynon (CV)
40-44 Mandy Hosking (G) Deborah Chambers (E) Shauna Heard (Gr)
45-49 Aileen O'Brien (CV) Anne Austerberry (GV)
50-54 Stephanie Frawley (Gr) Carolyn Dangerfield (SA) Pam Robertson (CV)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
Download time trial results with times
 
Men's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Jamie Goddard (E) Mark Currie (H) David Holt (E)
40-44 Martin Taube (C) Simon Bone (E) Boyd Friis (E)
45-49 Roy Clark (E) Allan Thrum (H) Laurie Gates
50-54 Geoff Pollard (CV) Justin Mollison (CV) Rob Amos (E)
55-59 Ken Heres (Eu) Ivan Howes (H) Steven Flower (Gip)
60-64 Colin Hooper (G) Ken Lacey (CV) Bob Braszell (Eu)
65-69 Jim Swainston (E) Rob Nicholls (G) Ken Bone (E)
70-74 Bill McConnell (G) Ray King (Gip) John Clift
75-79 John Randall (G) Brian Long (G) Michael Waterfield (N)
80+ Bill Mantova (G)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
 
Women's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
34-39 Leigh-Anne Dynon (CV) Jodie Batchelor (E)
40-44 Mandy Hosking (G) Deborah Chambers (E) Fran Medina (CV)
45-49 Aileen O?Brien (CV) Anne Austerberry (GV)
50-54 Kerrie McCreddin (CV) Anne Gourley (G) Rosemary Britton (CV)
Club Abbreviations
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, SA = South Australian rider.
 
Men's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
35-39 Graham Rootes 5 Points
40-44 Martin Taube (C) 5 Points
45-49 Roy Clark (E) 9 Points
50-54 John Watters (SA) 8 Points
55-59 Malcolm Clasohm (SA) 9 Points
60-64 Mark Smith (SA) 10 Points
65-69 Geoff Marshall 6 Points
70-74 William McConnell (G) 11 Points
75-79 Brian Long (G) 10 Points
80+ Bill Mantava (G) ? Points
 
Women's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
35-39 Leigh-Anne Dynon (CV) & Jodie Batchelor (E) 10 Points
40-44 Mandy Hosking (G) 9 Points
45-49 Aileen O'Brien (CV) ? Points
50-54 Stephanie Frawley (Gr) 7 Points

 

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook