< VVCC Results - South Pacific Vets Championships 2011
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Race Results
 

South Pacific Veterans Cycling Championships 2011
Held at Maryborough, Victoria, 22nd to 24th April 2011

Men's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Trevor Watchman (Cv) Scott Townsend (Eur) Christian McDonald (H)
40-44 Steven Young (G) Friis Boyd (E) Peter Howard (E)
45-49 Andrew Weightman (G) Tony Fitzpatrick (Cv) Mark Finlay (H)
50-54 Justin Mollison (Cv) Ray Jarratt (H) Rob Amos (E)
55-59 Ian McGeoch (E) Frank Donnelly (E) Barry Jane (Cv)
60-64 Mal Clasholm (SV) Philip Goldburg (N) Marcus Roberts (SV)
65-69 Robert Freak (SV) Ray Rhodes (Gip) Mark Smith (SV)
70-74 Martin Peters (E) Bill McConnell (G) Ray King (E)
75-79 Brian Long (G) Evan Elliot (Orana) Jack Trickey (Cv)
80 + John Randall (G) Graham Nankervis (Gip) William Sandilands (N)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
       
Women's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Crystal Wemyss (Gr) Naomi Wood (G)  
35-39 Leigh-Anne Dynon (Cv)  
40-44 Jodie Batchelor (E) Jennifer Farrow (Cv)
45-49 Amanda Hosking (G) Evelyn Kloes (N) Kay Huggins (H)
50-54 Heather Hamling (C) Stephanie Frawley (Gr) Anne Gourley (G)
55-59 Phillipa Read (Eur) Patricia Beasley (H) Pam Robertson (Cv)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
       
Men's 300m Straight Line Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Christian McDonald (H) Mathew Grealy (H) Sean Wilkeson (E)
40-44 David Holt (E) Mark Kinzett (E) Steven Young (G)
45-49 Carey Hall (Cv) Laurie Gates (E) Phil Cavaleri (E)
50-54 Ray Jarratt (H) Justin Mollison (Cv) Wayne Robinson (N)
55-59 Ian McGeoch (E) Nigel Frayne (E) David McCormack (E)
60-64 Malcolm Clasohm (SV) Marcus Roberts (SV) Rodney Cheyne (Gip)
65-69 Hugh Gray (OV) James Field (Cv) Ken Bone (E)
70-74 Martin Peeters (E)  
75-79 Brian Long (G) Alan Sandford (E) Jack Trickey (Cv)
80+ Graham Nankervis (Gip) John Randall (G)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download sprint results with times
       
Women's Straight Line 300m Sprint
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Crystal Wemyss (Gr) Naomi Wood (G)  
35-39 Leigh-Anne Dynon (Cv)  
40-44 Jodie Batchelor (E) Fran Medina (Cv) Jennifer Farrow (Cv)
45-49 Amanda Hosking (G) Kay Huggins (H) Evelyn Kloes (N)
50-54 Diane Jane (Cv) Dianne Roy (Cv) Stephannie Frawley (Gr)
55-59 Phillipa Read (Eur) Shirley Amy (Cv) Coral Pollard (N)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download sprint results with times
       
Men's Time Trial
Event First Second Third
35-39 Sean Wilkeson (E) Christian McDonald (H) Andrew Pascoe (Cv)
40-44 Boyd Friis (E) Steven Young (G) David Holt (E)
45-49 Andrew Weightman (G) John Cain (E) Mark Finlay (H)
50-54 Gerard Donnelly (E) David Fairburn (Cv) Anthony Chandler (E)
55-59 Frank Donnelly (E) Marcus Coppock (G) Gifford Crosthwaite (H)
60-64 Nicholas Grainger (Cv) Malcolm Clasohm (SA) Peter Ladd (Cv)
65-69 Mark Smith (SV) Doug Barrett (G) Tommy Gray (N)
70-74 Bill McConnell (G) Martin Peeters (E) Keith Wade (N)
75-79 Evan Elliott (OV) Jack Trickey (Cv) Ron Stranks (E)
80+ John Randall (G) Graham Nankervis (Gip)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download time trial results with times
     
Women's Time Trial
Event First Second Third
30-34 Crystal Wemyss (Gr) Naomi Wood (G)
35-39 Leigh-Anne Dynon (Cv)
40-44 Jodie Batchelor (E)
45-49 Amanda Hosking (G) Evelyn Kloes (N) Kay Huggins (H)
50-54 Stephannie Frawley (Gr) Trudy Fenton (SV) Wendy Bennett (Cv)
55-59 Phillipa Read (Eur) Patricia Beasley (H) Shirley Amy (Cv)
65+ Liz Randall (E)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download time trial results with times
       
Men's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Scott Townsend (Eur) Christian McDonald (H) Peter McDonough (G)
40-44 David Holt (E) Mark Kinzett (E) Steven Young (G)
45-49 Tony Fitzpatrick (Cv) Roy Clark (E) Tony Mirabella (Eur)
50-54 Gerard Donnelly (E) Justin Mollison (Cv) Rob Amos (E)
55-59 Ian McGeoch (E) Doug Garley (Eur) Gifford Crosthwaite (H)
60-64 Malcolm Clasohm (SV) Phillip Goldburg (N) Marcus Roberts (SV)
65-69 Robert Freak (SV) Mark Smith (SV) Hugh Gray (OV)
70-74 Martin Peeters (E) Bill McConnell (G) Keith Wade (N)
75-79 Alan Sandford (E) Brian Long (G) Evan Elliott (OV)
80-84 Graham Nankervis (Gip) John Randall (G) William Sandilands (N)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
   
Women's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Naomi Wood (G)
35-39 Leigh-Anne Dynon (Cv)
40-44 Jodie Batchelor (E) Fran Medina (Cv) Jennifer Farrow (Cv)
45-49 Amanda Hosking (G) Evelyn Kloes (N) Kay Huggins (H)
50-54 Stephannie Frawley (Gr) Anne Gourley (G) Aileen O'Brien (Cv)
55-59 Phillipa Read (Eur) Coral Pollard (N)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
     
Men's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
35-39 Christian McDonald (H) 8
40-44 David Holt (E) on countback from Steven Young (G) 7
45-49 Andrew Weightman (G) 6
50-54 Justin Mollison (Cv) 7
55-59 Ian McGeoch (E) 9
60-64 Malcolm Clasohm (SV) 11
65-69 Robert Freak (SV) on countback from Mark Smith (SV) 6
70-74 Martin Peeters (E) 11
75-79 Brian Long (G) 8
80+ John Randall (G) and Graham Nankervis (Cv) tied 10
     
Women's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
30-34 Crystal Wemyss (Gr) on countback fromNaomi Wood (G) 9
35-39 Leigh Anne Dynon (Cv) 12
40-44 Jodie Batchelor (E) 12
45-49 Amanda Hosking (G) 12
50-54 Stephannie Frawley (Gr) 9
55-59 Philippa Read (Eur) 12
65+ Liz Randall (E) 3
 

Best Overall Performance

Went to Andrew Weightman (Geelong), for his performance in the Road Race and the Time Trial. No one could go with him in the Road Race, he just blew them away, and in the Time Trial he rode a blistering 19:59:0, the only rider to break twenty minutes.

Perpetual Trophies

The following perpetual trophy is awarded to the club with the best result in the time trial event, based on points allocated to top three place getters - 7 points for 1st, 5 for 2nd and 3 for 3rd with 1 point for a start.

The John Randall Time Trial Aggregate Trophy
1st Eastern 25 points 2nd Geelong 20 points 3rd Central Vets 14 points
 
     
     

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook