< VVCC Results- South Pacific Vets Championships 2012
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Results 2012
 

South Pacific Veterans Cycling Championships 2012
Held at Maryborough, Victoria, 6th to 8th April 2012

Men's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Tom Leaper (E) Trevor Watchman (CV) Andrew Joiner (CV)
40-44 Steve Young (G) Sean Wilkeson (E) Kosmos Samaras (N)
45-49 Neville Laffy (GV) Boyd Friis (E) Andrew Weightman (G)
50-54 Guy Green (E) Gerard Donnelly (E) Tony Mirabella (Eu)
55-59 Justin Mollison (CV) Brad Daly (CV) Ian McGeoch (E)
60-64 Malcolm Clasohm (SV) Ken Heres (Eu) Phil Tehan (N)
65-69 Robert Freak (SV) Robert Braszell (Eu) James Old (SV)
70-74 Kerry Ryan (E) Geoffrey Marshall (WCM) Dan Ives (E)
75-79 Ken Smith (GCM) Evan Elliott (OV) Ron Stranks (E)
80 + Brian Long (G)    
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
 
Women's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
30-34    
35-39 Leigh-Anne Dynon (CV) Belinda Taylor (G)  
40-44 Jodie Batchelor (E) Kelly Gray (WCM) Fran Medina (CV)
45-49 Alison Dyson (WCM) Dale Maizels (E) Amanda Hosking (G)
50-54 Evelyn Keetelaar (CV) Wendy Bennett (CV) Amanda Rhook (Eu)
55-59 Meg Parnaby (Gr) Diane Jane (CV)  
60-64 Elizabeth Jones (SV) .
60-64 Liz Randall(E) Lynne McGregor (ACT)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
 
Men's 300m Straight Line Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Mathew Miller (SV)
40-44 Marco Bramucci (N) Steve Young (G) Sean Wilkeson (E)
45-49 Carey Hall (CV) Boyd Friis (E) Neville Laffy (GV)
50-54 Laurie Gates (E) Phil Cavaleri (E) Michael Rossiter (WCM)
55-59 Malcolm Hill (GV) Justin Mollison (CV) Ian McGeoch (E)
60-64 David McCormack (E) Mal Clasohm (SV) Rodney Cheyne (Gi)
65-69 James Field (CV) Ken Bone (E) Mark Smith (SV)
70-74 Ron Grant (GCM) Geoffrey Marshall (WCM)  
75-79 Ken Smith (GCM) Alan Sandford (E)  
80-84 Brian Long (G)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download sprint results with times
 
Women's 300m Straight Line Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Belinda Taylor (G)    
40-44 Jodie Batchelor (E) Kelly Gray (WCM) Fran Medina (CV)
45-49 Dale Maizels (E) Amanda Hosking (G) Alison Dyson (WCM)
50-54 Evelyn Keetelaar (CV) Anne Austerberry (GV)  
55-59 Dianne Roy (CV) Diane Jane (CV)  
65-69 Liz Randall (E) Lynne McGregor (ACT)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download sprint results with times
 
Men's Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Simon Welsh (N) Jason Shipcott (Gr) Mathew Grealy (H)
40-44 Steve Young (G) Darrin Jones (W) Glen O'Rourke (N)
45-49 Andrew Weightman (G) Allan Thrum (H) Boyd Friis (E)
50-54 Bill Gordin (N) Roy Clark (E) Gerard Donnelly (E)
55-59 Justin Mollison (CV) Brad Daly (CV) Marcus Coppock (G)
60-64 Nicholas Grainger (CV) Mal Clasohm (SV) Rodney Cheyne (Gi)
65-69 Doug Barrett (G) Mark Smith (SV) Tommy Gray (G)
70-74 Bill McConnell (G) Geoffrey Marshall (WCM) Keith Wade (N)
75-79 Evan Elliott (OV) Ken Smith (GCM) Michael Waterfield (E)
80-84 Brian Long (G)    
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download time trial results with times
 
Women's Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Crystal Wemyss (GV)  
35-39 Belinda Taylor (G)
40-44 Kelly Gray (WCM) Jodie Batchelor (E)
45-49 Alison Dyson (WCM) Amanda Hosking (G) Dale Maizels (E)
50-54 Evelyn Keetelar (CV) Anne Austerberry (GV)
55-59 Meg Parnaby (Gr) Diane Jane (CV)
60-64 Elizabeth Jones (SV)  
65-69 Liz Randall (E) Lynne McGregor (ACT)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Download time trial results with times
 
Men's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Mathew Grealy (H) Mathew Miller (SV) Brad Bennett (SV)
40-44 Darrin Jones (W) Steve Young (G) Marco Brammucci (N)
45-49 Neville Laffy (GV) Boyd Friis (E) Allan Thrum (H)
50-54 Guy Green (E) Gerard Donnelly (E) Tony Mirabella (Eu)
55-59 Justin Mollison (CV) Marcus Coppock (G) Ian McGeoch (E)
60-64 Malcolm Clasohm (SV) Marcel Musco (N) Ken Heres (Eu)
60-64 Hugh Gray (OV) Tony Bennett (Gi) and Mark Smith (SV) 2nd
70-74 Geoffrey Marshall (WCM) Dan Ives (E)  
75-79 Ken Smith (GCM) Evan Elliott (OV) Allan Sandford (E)
80-84 Brian Long (G)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
 
Women's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Leigh-Anne Dynon (CV)  
40-44 Jennifer Farrow (CV) Fran Medina (CV)  
45-49 Alison Dyson (WCM) Dale Maizels (E) Amanda Hosking (G)
50-54 Kerry McCredden (CV) Evelyn Keetelaar (CV)  
55-59 Diane Jane (CV) Dianne Roy (CV)  
60-64 Elizabeth Jones (SV)  
65-69 Liz Randall (E) Lynne McGregor (ACT)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
     
Men's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
35-39 Mathew Miller (SV) 12
40-44 Steven Young (G) 24
45-49 Boyd Friis (E) 18
50-54 Guy Green (E) 14
55-59 Justin Mollison (CV) 26
60-64 Malcolm Clasohm (SV) 24
65-69 Robert Freak (SV) and Mark Smith (SV) 10
70-74 Geoff Marshall (WCM) 22
75-79 Ken Smith (GCM) 26
80+ Brian Long (G) 28
     
Women's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
30-34    
35-39 Belinda Taylor 19
40-44 Jodie Batchelor (E) 20
45-49 Alison Dyson (WCM) 24
50-54 Evelyn Keetelaar (CV) 26
55-59 Diane Jane (CV) 22
60-64 Elizabeth Jones (SV) 21
65+ Liz Randall (E) 28
     

Perpetual Trophies

The following perpetual trophies are awarded to the club with the best result in the relevant event, based on points allocated to top three place getters - 7 points for 1st, 5 for 2nd and 3 for 3rd with 1 point for a start.

The John Randall Time Trial Aggregate Trophy
1st Geelong 56 points 2nd Eastern 40 points 3rd Central Vets 35 points
     
The Ray Aldridge Perpetual Shield - Road Race
1st Eastern 81 points 2nd Central 66 points 3rd Geeling 35 points
     
The Tom Finning Perpetual Shield - Criterium
1st Cental 62 points 2nd Eastern 55 points 3rd SV (SA) 30 points
 
     
     

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook