< VVCC Results- South Pacific Vets Championships 2014
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Race Results
 

South Pacific Veterans Cycling Championships 2014
Held at Maryborough, Victoria, 18th to 20th April 2014

Men's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Tom Leaper (E) Mathew Grealy (CV) Ben Culton (C)
40-44 Nick Kennedy (C) Kosmos Samaras (N) Nicholas Shipp (CV)
45-49 Neville Laffy (GV) Russell Gilbey (CV) Tom McDonough (N)
50-54 Phillip Smith (E) Roy Clark (E) Guy Green (E)
55-59 Justin Mollison (CV) Rob Amos (E) Steven Monks (Gr)
60-64 Malcolm Clasohm (SV) Colin Morris (N) Jeff McLean (W)
65-69 Shane Wall (CV) Robert Braszell (Eu) Bruce Will (E)
70-74 Glen Ion (GCM) Robert Nicholls (G) Hugh Gray (OV)
75-79 Bill McConnell (G) Ray King (E) Evan Elliott (OV)
80 + Brian Long (G) Leendert Nieuwenhoven (SV) Len Bent (G)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Mens Road Race Full MYLAPS Results:
35 to 49yrs 50 to 59yrs 60 to 69yrs 70+yrs
       
Women's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Nicole McNamara (CV)  
40-44 Eliza Bergin (N)
45-49 Amanda Hosking (G) Christine Kreskas (GV) Kay Huggins (H)
50-54 Wendy Bennett (CV)    
55-59 Cheryle Barker (CV) Stephanie Coulson (E) Evelyn Keetelaar (CV)
65-69 Lynne McGregor (ACT)
70-74 Pat McCrohan (SV)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Women's Road Race Full MYLAPS Results
 
Men's 300m Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Damian McKee (GCM) Mathew Grealy (CV) Ben Culton (C)
40-44 Scott Riddell (N) Nick Kennedy (CV) Alvin Dumaraos (N)
45-49 Marco Bramucci (N) Simon Bone (E) Mike Furness (CV)
50-54 Laurie Gates (E) Phil Cavaleri (E) Steven Ross (E)
55-59 Barry Howden (G) Justin Mollison (CV) Rob Amos (E)
60-64 Malcolm Clasohm (SV) David McCormack (E) Mark Taylor (ACT)
65-69 John Hunt (Gr) Robert Freak (SV) Bruce Will (E)
70-74 Hugh Gray (OV) Ken Bone (E) Glen Ion (GCM)
75-79 Bill McConnell (G) Alan Sandford (E)  
80-84 Brian Long (G) John Randall (G)  
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)

Men's Full MYLAPS Results with Times. 35 to 59yrs and 60 to 79yrs
Note - Sprint finals are not time based, so time based MYLAPS results don't necessarily reflect final event standings.

 
Women's 300m Sprint
Event First Place Second Place Third Place
40-44 Eliza Bergin (N)
45-49 Amanda Hosking (G) Kay Huggins (H)  
50-54 Wendy Bennett (CV)    
55-59 Stephanie Coulson (E) Diane Jane (CV) Dianne Roy (CV)
65-69 Lynne McGregor (ACT)
70-74 Pat McCrohan (SV)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Women's Full MYLAPS Results with Times. 55 to 59yrs and All other yrs
Note - Sprint finals are not time based, so time based MYLAPS results don't necessarily reflect final event standings.
       
Mens Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Shane Miller (Gr) Ben Culton (C) Mathew Grealy (CV)
40-44 Nicholas Shipp (CV) David Phillips (E) Nick Kennedy (CV)
45-49 Neville Laffy (GV) Garry Wishart (E) Mike Furness (CV)
50-54 Roy Clark (E) Phillip Smith (E) David Fairburn (N)
55-59 Steven Monks (Gr) Justin Mollison (CV) Rob Amos (E)
60-64 Nicholas Grainger (CV) Malcolm Clasohm (SV) Peter Ladd (G)
65-69 Doug Barrett (G) Robert Braszell (Eu) Robert Freak (SV)
70-74 Dennis Sonogan (G) Tommy Gray (N) Glen Ion (GCM)
75-79 Bill McConnell (G) Evan Elliott (OV) Ron Stranks (E)
80-84 Len Bent (G) John Randall (G) Leendert Nieuwenhoven (SV)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Men's Time Trial Full MYLAPS Results with Times
       
Women's Time Trial
Event First Second Third
30-34 Crystal Wemyss (Gr) Nicole McNamara (CV)  
40-44 Tamara Riddell (N) Eliza Bergin (N)
45-49 Amanda Hosking (G) Kay Huggins (H)  
50-54 Wendy Bennett (CV)    
55-59 Cheryle Barker (CV) Evelyn Keetelaar (CV) Stephanie Coulson (E)
65-69 Lynne McGregor (ACT)    
70-74 Pat McCrohan (SV)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Women's Time Trial Full MYLAPS Results with Times
 
Men's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Ben Culton (C) Steven Richards (Gr) Mathew Grealy (CV)
40-44 Nick Kennedy (CV) Anthony Quick (N) Scott Riddell (N)
45-49 Richard Lyle (G) Marco Bramucci (N) Simon Bone (E)
50-54 Phil Cavaleri (E) Laurie Gates (E) Roy Clark (E)
55-59 Rob Amos (E) Justin Mollison (CV) Marcus Coppock (G)
60-64 Neil Jeffs (G) Malcolm Clasohm (SV) Colin Morris (N)
65-69 George Goodrope (N) John Hunt (Gr) Robert Freak (SV)
70-74 Glen Ion (GCM) Ken Bone (E) Dan Ives (E)
75-79 Bill McConnell (G) Evan Elliott (OV) Alan Sandford (E)
80-84 Brian Long (G) Michael Waterfield (E) Leendert Nieuwenhoven (SV)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Mens Criterium Full MYLAPS Results
 
Women's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
40-44 Tamara Riddell (N) Eliza Bergin (N)
45-49 Amanda Hosking (G) Kay Huggins (H)  
50-54 Wendy Bennett (CV)    
55-59 Stephanie Coulson (E) Cheryle Barker (CV) Diane Jane (CV)
65-69 Lynne McGregor (ACT)
70-74 Pat McCrohan (SV) Liz Randall (E)
Club Abbreviations
Victorian Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Interstate Club Legend
ACT = ACT Veteran Cycling Club, GCM = Gold Coast Masters, OV = Orana Veterans Cycling Club, WCM = West Coast Masters (WA), SV = Southern Districts Veteran and Ladies Cycling Club (SA)
Women's Criterium Full MYLAPS Results. 40 to 54yrs and 55 to 74yrs
     
Men's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
35-39 Ben Culton (Colac) 19
40-44 Nick Kennedy (Colac) 24
45-49 Neville Laffy (Goulburn) 17
50-54 Roy Clark (Eastern) 16
55-59 Justin Mollison (Central) 23
60-64 Malcolm Clasohm (SV) 26
65-69 John Hunt (Grampians) 15
70-74 Glen Ion (GCM) 22
75-79 Bill McConnell (Geelong) 32
80+ Brian Long (Geelong) 25
     
Women's Aggregate
Age Group Aggregate Winner Total Points
30-34 Nicole McNamara (Central) 13
40-44 Eliza Bergin (Northern) 26
45-49 Amanda Hosking (Geelong) 32
50-54 Wendy Bennett (Central) 32
55-59 Stephanie Coulson (Eastern) 24
65-69 Lynne McGregor (ACT) 8
70-74 Pat McCrohan (SV) 32
 

Perpetual Trophies

The following perpetual trophies are awarded to the club with the best result in the relevant event, based on points allocated to top three place getters - 8 points for 1st, 5 for 2nd and 3 for 3rd with 1 point for a start.

The John Randall Time Trial Aggregate Trophy
1st Geelong 53 points
(won on a countback)
2nd Central Vets 53 points 3rd Eastern 33 points
     
The Ray Aldridge Perpetual Shield - Road Race
1st Central Vets 66 points 2nd Eastern 56 points 3rd Geelong 48 points
     
The Tom Finning Perpetual Shield - Criterium
1st Eastern 59 points 2nd Geelong 47 points 3rd Northern 39 points
 
     
     

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook