< VVCC Results - Time Trial Series 2014
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Results 2014
 

VVCC Open Time Trial Series Results 2014

Race 1 - Over the line placings
Eureka 27km Time Trial - Learmonth, 15th June 2014
Division 1
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Tom Leaper Eastern 37:22 43.34
2nd John Cain Eastern 38:32 42.03
Division 2
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Nicholas Grainger Central 40:55 39.58
2nd Phillip Smith Eastern 41.47 38.76
3rd Guy Falla Eureka 42:48 37.83
4th Phil Cartledge Eureka 43:24 37.31
Division 3
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Mathew Bowman Eureka 44:30 36.40
2nd Darren Terry Eureka 44:48 36.14
3rd Marcus Coppock Geelong 45:02 35.97
4th Robert Braszell Eureka 45:13 35.82
5th Peter Ladd Geelong 45:51 35.32
Division 4
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Edward Smith Eastern 41:55 38.63
2nd Bill McConnell Geelong 44:07 36.72
3rd Danny Monaghan Grampians 44:40 36.25
4th Carl Judd Geelong 44:46 36.17
5th Dennis Sonogan Geelong 46:26 34.88
6th Tommy Gray Northern 47:17 34.25
Division 5
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Anthony McCulloch Northern 45:38 35.49
2nd Rodney Cheyne Gippsland 47:47 33.89
3rd David Phillips Geelong 48:00 33.74
4th Amanda Hosking Geelong 48:02 33.72
5th Greg Curnow Eureka 54:39 29.63
Division 6
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Meg Parnaby Grampians 54:01 29.99
2nd Lisa Richie Eureka 54:50 29:54
3rd John Faulkner Eureka 57:45 28.05
4th Brian Farrell Eastern 1:01:32 26.32
Full MYLAPS Results for the Eureka 27km Time Trial
 
Race 2 - Over the line placings
Central Vets 35km Time Trial - Woodstock, 13th July 2014
Division 1
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Tom Leaper Eastern 46:19 45.34
2nd John Cain Eastern 47:15 44.43
3rd Chris Parrott Central 48:04 43.68
4th Sean Wilkeson Eastern 49:40.799 42.27
5th Gerard Donnelly Eastern 49:40.919 42.26
6th Nicholas Shipp Central 51:42 40.61
DNS Tony Byrne Central    
Division 2
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Phillip Smith Eastern 50:04 41.941
2nd Nicholas Grainger Central 50:18 41.74
3rd Philip Cartledge Eureka 51:34 40.711
4th Guy Falla Eureka 52:33 39.953
5th Phil Cavaleri Eastern 54:02 38.855
6th Mathew Grealy Central 55:33 37.803
DNS David Fairburn Northern    
DNS Edward Smith Eastern    
DNS Mike Furness Central    
Division 3
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Bill McConnell Geelong 54:52 38.27
2nd Mathew Bowman Eureka 55:09 38.07
3rd Marcus Coppock Geelong 55:15 38.00
4th Carl Judd Geelong 55:28 37.85
5th Anthony McCulloch Northern 56:12 37.36
6th Robert Braszell Eureka 56:21 37.26
Division 4
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Dennis Sonogan Geelong 56:12 37.35
2nd David Phillips Geelong 57:58 36.22
3rd Noel Sens Central 1:00:44 34.57
4th Amanda Hosking Geelong 1:00:55 34.46
DNS Tommy Gray Northern    
DNS Rodney Cheyne Gippsland    
Division 5
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Wendy Bennett Central 1:02:06 33.81
2nd John McIntyre Grampians 1:02:52 33.39
DNS Jo O'Shaughnessy Grampians    
Division 6
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Megan Parnaby Grampians 1:07:10 31.26
2nd John Watson Geelong 1:11:49 29.24
DNS Stella Stuthbridge Central    
Full MYLAPS Results for the Central Vets 35km Time Trial
 
Race 3 - Over the line placings
Geelong Vets 25km Time Trial - Paraparap, 31st August 2014
Also State Time Trial Championships - Results available here
Division 1
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Tom Leaper Eastern 0:33:23 44.91
2nd John Cain Eastern 0:33:59 44.13
3rd Sean Wilkeson Eastern 0:35:49.5 41.86
4th Gerard Donnelly Eastern 0:35:50.5 41.85
5th Steven Young Geelong 0:39:19 38.14
Division 2
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Michael Jamison Eastern 0:36:48 40.75
2nd Nicholas Grainger Central 0:36:59 40.55
3rd Guy Falla Eureka 0:37:39 39.83
4th Frank Donnelly Eastern 0:38:05 39.38
5th Alan McCulloch Grampians 0:38:49 38.63
6th Jeff Miller Geelong 0:39:48 37.67
7th David Warren Geelong 0:40:18 37.21
DNS Edward Smith Eastern    
Division 3
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Mathew Bowman Eureka 0:37:57 39.51
2nd Geoffrey Richards Grampians 0:39:41 37.79
3rd Marcus Coppock Geelong 0:39:45 37.72
4th Carl Judd Geelong 0:39:56 37.55
5th Robert Braszell Eureka 0:40:27 37.07
6th Doug Barrett Geelong 0:40:41 36.87
7th Anthony McCulloch Northern 0:40:59 36.58
8th Kane Airey Geelong 0:44:17 33.86
DNS David Williams Eastern    
Division 4
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Dennis Sonogan Geelong 0:40:50 36.73
2nd Rodney Cheyne Gippsland 0:41:03 36.53
3rd David Phillips Geelong 0:42:14 35.50
4th Neil Maurer Geelong 0:42:16 35.47
5th Amanda Hosking Geelong 0:43:30 34.46
6th Victor Mason Geelong 0:43:48 34.23
Division 5
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Wendy Bennett Central 0:45:14 33.15
DNS Jo O'Shaughnessy Grampians    
Division 6
Place Name Club Time Av. Speed kph
1st Megan Parnaby Grampians 0:46:47 32.05
2nd John Randall Geelong 0:48:44 30.77
3rd Brian Long Geelong 0:52:29 28.57
4th Brian Farrell Eastern 0:53:49 27.86
5th Michael Waterfield Eastern 0:56:18 26.63
Full MYLAPS Results for the Geelong Vets 25km Time Trial
 
Age Adjusted Aggregate Final Results
 
Riders times in each division are adjusted against the Australian Time Trial Association standards and Aggregate points are awarded as follows.
1st - 10 pts 2nd - 9 pts 3rd - 8 pts 4th - 7 pts 5th - 6 pts
6th - 5 pts 7th - 4 pts 8th - 3 pts 9th - 2 pts 10th - 1 pt
All other starters receive 1 point.
Final Placings
Place Name Club Race 1 Race 2 Race 3 Total
1 John Cain Eastern 10 10 10 30
1 Nicholas Grainger Central 10 10 10 30
2 Meg Parnaby Grampians 10 10 9 29
2 Robert Braszell Eureka 10 9 10 29
3 Dennis Sonogan Geelong 8 10 10 28
4 Tom Leaper Eastern 9 9 9 27
5 David Phillips Geelong 9 9 8 26
5 Guy Falla Eureka 9 8 9 26
6 Amanda Hosking Geelong 10 8 7 25
7 Carl Judd Geelong 7 8 8 23
7 Marcus Coppock Geelong 9 7 6 23
8 Bill McConnell Geelong 10 10 0 20
8 Wendy Bennett Central 0 10 10 20
9 Mathew Bowman Eureka 6 6 7 19
10 Anthony McCulloch Northern 7 5 6 18
11 Phillip Smith Eastern 8 9 0 17
11 Rodney Cheyne Gippsland 8 0 9 17
12 Gerard Donnelly Eastern 0 7 8 15
13 Philip Cartledge Eureka 7 7 0 14
14 Brian Farrell Eastern 7 0 6 13
14 Sean Wilkeson Eastern 0 6 7 13
15 John Randall Geelong 0 0 10 10
16 Edward Smith Eastern 9 0 0 9
16 John McIntyre Grampians 0 9 0 9
16 John Watson Geelong 0 9 0 9
16 Lisa Ritchie Eureka 9 0 0 9
16 Doug Barrett Geelong 0 0 9 9
17 Chris Parrott Central 0 8 0 8
17 Peter Ladd Geelong 8 0 0 8
17 John Faulkner Eureka 8 0 0 8
17 Michael Jamison Eastern 0 0 8 8
17 Brian Long Geelong 0 0 8 8
18 Darren Terry Eureka 7 0 0 7
18 Noel Senns Central 0 7 0 7
18 Michael Waterfield Eastern 0 0 7 7
18 Frank Donnelly Eastern 0 0 7 7
19 Phil Cavaleri Eastern 0 6 0 6
19 Tommy Gray Northern 6 0 0 6
19 Greg Curnow Eureka 6 0 0 6
19 Steve Young Geelong 0 0 6 6
19 Neil Maurer Geelong 0 0 6 6
19 Alan McCulloch Grampians 0 0 6 6
19 Geoffrey Richards Grampians 0 0 6 6
20 Nicholas Shipp Central 0 5 0 5
20 Mathew Grealy Central 0 5 0 5
20 Daniel Monaghan Grampians 5 0 0 5
20 Jeff Miller Geelong 0 0 5 5
20 Victor Mason Geelong 0 0 5 5
21 David Warren Geelong 0 0 4 4
21 Doug Barrett Geelong 0 0 4 4
22 Kane Airey Geelong 0 0 3 3
DNS Shane Miller Grampians 0 0 0 0
DNS Tony Byrne Central 0 0 0 0
DNS David Fairburn Central 0 0 0 0
DNS Mike Furness Central 0 0 0 0
DNS Jo O'Shaughnessy Grampians 0 0 0 0
DNS Malcolm Rock Eureka 0 0 0 0
DNS Stella Stuthbridge Central 0 0 0 0
DNS David Williams Eastern 0 0 0 0
 

 

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook