< VVCC Results - Victorian Championships 2012
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Results 2012
 

VVCC State Championships 2012
Held as part of the South Pacific Veterans Championships, Maryborough, Victoria, 6th April to 8th April 2012

Men's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Tom Leaper (E) Trevor Watchman (CV) Andrew Joiner (CV)
40-44 Steve Young (G) Sean Wilkeson (E) Kosmos Samaras (N)
45-49 Neville Laffy (GV) Boyd Friis (E) Andrew Weightman (G)
50-54 Guy Green (E) Gerard Donnelly (E) Tony Mirabella (Eu)
55-59 Justin Mollison (CV) Brad Daly (CV) Ian McGeoch (E)
60-64 Ken Heres (Eu) Phil Tehan (N)  
65-69 Robert Braszell (Eu)    
70-74 Kerry Ryan (E) Dan Ives (E)  
75-79 Ron Stranks (E)    
80 + Brian Long (G)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Women's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
30-34    
35-39 Leigh-Anne Dynon (CV) Belinda Taylor (G)  
40-44 Jodie Batchelor (E) Fran Medina (CV)  
45-49 Dale Maizels (E) Amanda Hosking (G)  
50-54 Evelyn Keetelaar (CV) Wendy Bennett (CV) Amanda Rhook (Eu)
55-59 Meg Parnaby (Gr) Diane Jane (CV)  
60-64   .
60-64 Liz Randall(E)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Men's 300m Straight Line Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39  
40-44 Marco Bramucci (N) Steve Young (G) Sean Wilkeson (E)
45-49 Carey Hall (CV) Boyd Friis (E) Neville Laffy (GV)
50-54 Laurie Gates (E) Phil Cavaleri (E)  
55-59 Malcolm Hill (GV) Justin Mollison (CV) Ian McGeoch (E)
60-64 David McCormack (E) Rodney Cheyne (Gi)  
65-69 James Field (CV) Ken Bone (E)  
70-74      
75-79 Alan Sandford (E)    
80-84 Brian Long (G)  
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Women's 300m Straight Line Sprint
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Belinda Taylor (G)    
40-44 Jodie Batchelor (E) Fran Medina (CV)  
45-49 Dale Maizels (E) Amanda Hosking (G)  
50-54 Evelyn Keetelaar (CV) Anne Austerberry (GV)  
55-59 Dianne Roy (CV) Diane Jane (CV)  
65-69 Liz Randall (E)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Men's Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Simon Welsh (N) Jason Shipcott (Gr) Mathew Grealy (H)
40-44 Steve Young (G) Darrin Jones (W) Glen O'Rourke (N)
45-49 Andrew Weightman (G) Allan Thrum (H) Boyd Friis (E)
50-54 Bill Gordin (N) Roy Clark (E) Gerard Donnelly (E)
55-59 Justin Mollison (CV) Brad Daly (CV) Marcus Coppock (G)
60-64 Nicholas Grainger (CV) Rodney Cheyne (Gi)  
65-69 Doug Barrett (G) Tommy Gray (G)  
70-74 Bill McConnell (G) Keith Wade (N)  
75-79 Michael Waterfield (E)    
80-84 Brian Long (G)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Women's Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Crystal Wemyss (GV)  
35-39 Belinda Taylor (G)
40-44 Jodie Batchelor (E)  
45-49 Amanda Hosking (G) Dale Maizels (E)  
50-54 Evelyn Keetelar (CV) Anne Austerberry (GV)
55-59 Meg Parnaby (Gr) Diane Jane (CV)
60-64    
65-69 Liz Randall (E)  
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Men's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Mathew Grealy (H)    
40-44 Darrin Jones (W) Steve Young (G) Marco Brammucci (N)
45-49 Neville Laffy (GV) Boyd Friis (E) Allan Thrum (H)
50-54 Guy Green (E) Gerard Donnelly (E) Tony Mirabella (Eu)
55-59 Justin Mollison (CV) Marcus Coppock (G) Ian McGeoch (E)
60-64 Marcel Musco (N) Ken Heres (Eu)  
60-64 Tony Bennett (Gi)
 
70-74 Dan Ives (E)    
75-79 Allan Sandford (E)    
80-84 Brian Long (G)  
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Women's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Leigh-Anne Dynon (CV)  
40-44 Jennifer Farrow (CV) Fran Medina (CV)  
45-49 Dale Maizels (E) Amanda Hosking (G)  
50-54 Kerry McCredden (CV) Evelyn Keetelaar (CV)  
55-59 Diane Jane (CV) Dianne Roy (CV)  
60-64    
65-69 Liz Randall (E)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
 
 
Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook