< VVCC State Championships 2015
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Race Results
 

VVCC State Time Trial, Road and Criterium Championships 2015

Time Trial - held at Avenel, 16th August, 2015

Road Race and Criteriums - held as part of the South Pacific Veterans Championships, Maryborough, Victoria, 3rd April to 5th April 2015

Men's 25km Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Stephen Lane (N)    
40-44 Tom Leaper (E) Michael Borowski (N) Mathew Grealy (CV)
45-49 Damian Vendy (CV) Brian Smith (E) Andrew Baker (G)
50-54 John Cain (E) Carmine Soriano (E) Neville Laffy (GV)
55-59 Trevor Coulter (N) Gerard Donnelly (E) David Webb (H)
60-64 Guy Fella (Eur) Carl Judd (G) Vince Sinni (N)
65-69 Nicholas Grainger (CV) Peter Ladd (G) Barry Clay (G)
70-74 Doug Barrett (G) Dennis Sonogan (G) Neil Cartledge (E)
75-79 Angelo De Francesco (N)    
80-84 Ron Stranks (E) Michael Waterfield (E)  
85-89 John Randall (G)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Full MYLAPS results with times and averages
       
Women's 25km Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
40-44 Stacey Hatton (N)    
45-49 Jo Read (N)    
50-54 Anna Davis (E) Tina Stenos (G) Jan Williamson (N)
55-59 Stephanie Coulson (E)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, G = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Full MYLAPS results with times and averages
 
Men's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Shane Miller (Gr) Stephen Lane (N) Daryl Burns (GSC)
40-44 Ashley Hall (CV) Carl Cubitt (N) Sean Wilkeson (E)
45-49 Mathew Bowman (Eur) Martin Banfield (CV) Trevor Perry (N)
50-54 Philip Bramich (N) Neville Laffy (GV) Peter O'Callaghan (E)
55-59 Bill Gordan (N) David Fairburn (N) Gerard Donnelly (E)
60-64 Chris Ellenby (E) Colin Morris (N) Phillip Tehan (N)
65-69 Shane Wall (CV) Peter Bertelson (E) Laurie Fitzsimons (GSC)
70-74 Robert Nicholls (GSC) Robert Braszell (Eur) Ken Bone (E)
75-79 Martin Peeters (E) Ray King (E)  
80-84 Ron Stranks (E) Brian Long (GSC) Luis Laguna (N)
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
       
Women's Road Race
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Nicole McNamara (CV)    
35-39 Veronica Micich (Gr)    
40-44 Tamara Riddell (N) Eliza Bergin (N)  
45-49 Jenny Miller (N) Jo Read (N)  
50-54 Anna Davies (E) Dale Maisels (E) Tina Stenos (GSC)
55-59 Sheryl Barker (CV) Stephanie Coulson (E) Diane Jane (CV)
60-64 Pam Robertson (CV) Meg Parnaby (Gr) Rhonda Kennedy (E)
70-74 Liz Randall (E)  
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
       
Men's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
35-39 Stephen Lane (N) Shane Miller (Gr) Xavier Coppock (GSC)
40-44 Mathew Grealy (CV) Andrew Mapstone (E) Carl Cubitt (N)
45-49 David Holt (E) Marco Bramucci (N) Kevin Laffy (GV)
50-54 Simon Bone (E) Peter O'Callaghan (E) Philip Cartledge (Eur)
55-59 Bill Gordin (N) Rob Amos (E) Alan McCulloch (Gr)
60-64 Brad Daly (CV) Colin Morris (N) Nick Brown (C)
65-69 Peter Bertelsen (E) George Goodrope (N) Bruce Will (E)
70-74 Robert Braszell (Eur) David Wohlers (H) Dan Ives (E)
75-79 Martin Peeters (E)    
80-84 Luis Laguna (N) Brian Long (GSC) Michael Waterfield (E)
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Women's Criterium
Event First Place Second Place Third Place
30-34 Nicole McNamara (CV)  
35-39 Veronica Micich (Gr)  
40-44 Eliza Bergin (N) Tamara Riddell (N)
45-49 Jenny Miller (N) Jo Read (N)  
50-54 Anna Davis (E) Dale Maizels (E) Jan Williamson (N)
55-59 Cheryle Barker (CV) Stephanie Coulson (E) Wendy Bennett (CV)
60-64 Meg Parnaby (Gr) Rhonda Kennedy (E)  
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
     

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook