< VVCC State Championships 2015
Victorian Veteran Cycling Council
Latest VVCC News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Rules VVCC Affiliated Clubs AVCC Insurance about us contact the VVCC
link to stste championships
upcoming events
 
Race Results
 

VVCC State Championships Results 2017

State Road Race Championships
Held at Learmonth, Victoria, 13th August 2017

VVCC Road Race Results
Event First Place Second Place Third Place
A Grade David Newett (GSC) Brad Haskett (GSC) Tony Mirabella (Eur)
B Grade Luke Medhurst (N) Rob Southern (GSC) Scott Blade (N)
C Grade Colin Morris (N) John Short (N) Paul Rettke (GSC)
D Grade Anthony Plummer (H) Jeremy Humber (Eur) Nigel Pearson (GSC)
E Grade Brian Ure (Eur) Dan Crook (Eur) Kevin Lee (Eur)
F Grade Gavin Gamble (GSC) Jo Read (N) Meredith Kelly-Smith (N)
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
Full Mylaps Results A & B Grades C to F Grades
 
 
 
State Criterium Championships
Casey Fields Criterium Track, Cranbourne, Victoria, 26th August 2017
 
VVCC Men's Criterium Results
Event First Place Second Place Third Place
A Grade Michael Borowski (N) Tony Mirabella (Eur)

Peter Howard (E)

B Grade Scott Blade (N) S Riddell (N)

Steven Ross (E)

C Grade J Short (N) John Hasouras (N)

Colin Doherty (E)

D Grade Paul James (E) James Knipe (Eur)

Adam Dymond (E)

E Grade Tony Gherxi (N) Terry Collie (Eur)

Harry Hibgame (E)

F Grade Jim Swainston (E) Ron Stranks (E)

Clive Wright (E)

 
VVCC Women's Criterium Results
Event First Place Second Place Third Place
A Grade Amanda Hosking (GSC)    
B Grade Stacey Hatton (N) Paula McGovern (E) Emma Anderson (E)
C Grade Jo Read (N) Meredith Kelly-Smith (N)    Sue Williams (E)
 
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
 
 
 
State Time Trial Championships
Balliang, Victoria, 10th September 2017
 
Men's 30km Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
40-44 Michael Borowski (N) George Micevski (N) Jeremy Vanderlift (Eur)
45-49 Stefan Kirsch (GC) Matt Bowman (Eur) Scott Riddell (N)
50-54 Neville Laffy (GV) John Short (N) Anthony McCulloch (N)
55-59 Peter Quibell (GV) Tony Mirabella (Eur) Walter Dapcich (N)
60-64 Trevor Coulter (N)    
65-69 Nick Grainger (CV) Carl Judd (GSC) David McCormack (E)
70-74 Doug Barrett (GSC) Myles Higgins (GV) Tommy Gray (N)
75-79 William McConnell (GSC)    
80-84 Ron Stranks (E) Michael Waterford (E)  
85+ Brain Long (GSC)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eu = Eureka, GCM = Gold Coast Masters, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool, GC = Gold Coast.
Full Mylaps results including times
 
Women's 30km Time Trial
Event First Place Second Place Third Place
40-44 Stacey Hatton (N)  
50-54

Anna Davis (E)

Amanda Hosking (GSC)  
60-64 Margaret Noonan (E)    
70-74 Elizabeth Randall (E)    
Club Abbreviations
Club Legend
C = Colac, CV = Central Vic, E = Eastern, Eur = Eureka, GSC = Geelong, Gip = Gippsland, Gr = Grampians, GV = Goulburn, H = Hume, N = Northern, W = Warrnambool.
Full Mylaps results including times
     

 

Join the Vets
South Pacific Vets Championships
 
 
Latest News VVCC Events VVCC Race Results VVCC Aggregate VVCC Membership VVCC Race Rules VVCC Club Affiliates AVCC Insurance About Us Contact the VVCC Link to Facebook